MINIATŪROS

Gizos piramidės

Gizos piramidės (dar vadinamos Gizos nekropoliu) stovi dykumingoje Gizos plynaukštėje, Kairo pakraštyje, Egipte. Tris didžiausias piramides: Kufu, Kafrė, Menkaurė pastatė Ketvirtosios dinastijos faraonai – Cheopso, Chefreno ir Mikerino. Tai buvo svarbiausi trijų atskirų laidojimo kompleksų – didingų faraonų kapaviečių, iškilusių 2590 m. pr. m. e. – 2506 m. pr. m. e. statiniai.
Piramidės buvo skirtos saugoti faraonų kūnams po jų mirties, taip išsaugant jų nemirtingumą. Jos buvo statomos iš didžiulių akmens luitų, sveriančių iki 15 tonų. Iš viso panaudota apie 3 milijonai akmenų luitų. Didžiąją Gizos piramidę Kufu egiptiečiai statė apie trisdešimt metų, jos aukštis siekė 146,6 m., o kraštinė 230 m. Ji buvo iškilusi aukščiau kitų laidojimui ir tarnams skirtų pastatų.
Kafrė piramidė truputį smulkesnė – jos aukštis 136,5 m., o kraštinė – 210,6 m. Menkaurės piramidė pati mažiausia – tik 66 m aukščio, o kraštinė – tik 108 m. Kufu piramidė yra vienintelis iki šių laikų išlikęs senojo pasaulio stebuklas – ir vienintelis, kuris išliko beveik toks pat, koks ir buvo.1979 m. Gizos piramidžių kompleksas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.